Ameliyatsız Estetik İşlemlerDeğişim ve dönüşümün kaçınılmaz olduğu dünyamızda sosyo-kültürel değerler de her geçen gün farklılaşmakta, hem kadın hem de erkek hastaların dermokozmetik işlemlere talepleri artmaktadır. Estetik uygulamalardan beklentiler de bu süreçte farklılaşmaktadır. Bugün tüm estetik ve dermokozmetik işlemlerde hastaların beklentileri; uygulamaların kahve arası ya da öğle arası molalarında bile hızlıca yapılabilir olması, etkilerinin uzun sürmesi, güvenilir ve modern olmaları, uygulama sonrasında iş ile günlük yaşama yani sosyal hayata hızlı dönüş, yan etkilerinin mümkün olduğunca az olması şeklinde değişmektedir.
Bu amaçla son yıllarda “Ameliyatsız Estetik İşlemler” olarak tanımlanan, genel anestezi, ameliyathane koşulları, hastane yatışları gerektirmeden hızlı iyileşme ve sonuç alınan yöntemler daha sık sorulur hale gelmiştir.
Yaşlanma ile birlikte deri ile kasların arasında yer alan destek dokusunun azalması, kemik yapılarda aşınmaların meydana gelmesi ve yer çekiminin etkisi ile yüz, boyun, kollar ve basen bölgeleri başta olmak üzere vücudun hemen hemen her alanında sarkmalar meydana gelmektedir. Kaşların düşmesi, göz altında torbalanmanın olması, yanakların dolgunluğunun azalıp sarkması, çene hattının silinmesi ve çene altında ikinci bir çene olarak tanımlanan (jaw line – buldog çenesi diye de adlandırılır) birikimin meydana gelmesi, göğüslerin, kalçanın ve boyun derisinin sarkmaları en sık karşılaştığımız örneklerdir.
Yüz germenin tarihsel boyutu ise Mısır’da yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda Kleopatra’nın yüzündeki altın tellerle ortaya konmuştur. İnsanoğlu tarihsel süreçte yüzyıllar öncesinde bile genç ve estetik görünümüne önem vermekteydi. O tarihlerden bu yana değişen ve gelişen teknoloji ile bu tip işlemler çok daha kısa sürelerde ve çok daha konforlu bir şekilde uygulanmaktadır.

İplerle yüz germe nedir?

Genel ve estetik cerrahide dokuların yukarı doğru askılanmasında bu iplikler (eriyebilir ve erimeyen) çok eskiden beri kullanılmaktadır. İplerle yüz germe-asma yönteminde kullanılan özel iplikler aslında cerrahide kullanılan ipliklerle aynıdır fakat ameliyathane ve hastane yatış koşulları gerektirmeksizin (mutlaka sterilizasyon koşullarında), lokal anestezi altında deri kesilmeden ve dikilmeden yapılıyor olması son derece önemlidir. Diğer yandan hastanın bilincinin açık olması, uygulama ve sonuçlarını bir aynayla anlık olarak görülebilmesi, hastanın doktorla uygulamanın her aşamasında değerlendirmeye katılabilmesi ise çok daha özel bir durum sağlamaktadır.
İplerle yüz germede ki amacımız yüz ya da vücut dokularının normal anatomik alanlarına yani yukarı doğru çekilmesidir. Uygulama ipliklerin deri altına özel iğnelerle yerleştirilmesi temeline dayanır. Bazen kremlerle bazen de uygulama noktalarına iğne ile (dental iğneler – diş hekimliğinde kulanılan iğneler) lokal anestezi yapılaması , yüz germe işlemini oldukça basitleştirmekte ve konforu arttırmaktadır.

Bu uygulama ile birlikte başka tedavilerde uygulanabilir mi?

Evet, yöntemin uygulanması sırasında ya da sonrasında gerekiyor ise lazer, lipoliz (yağ eritme), botoks ve dolgu gibi diğer uygulamaların da uygulanabilmesi oldukça büyük avantaj sağlamaktadır.

Dr. Berkant OMAN

Yorumlar